Season 2003

2003  
TopSport

The season is over.  Volga had 9 points deducted.



 Championship
 Table (based on results)
 Official Table (changed after the season)
 Crosstable
 Cup
 KFK Cup Final Tournament


Golden Ring Championship 2003


Round 1 (June 11)
FK Rybinsk - Volga Tver - 0-1 (Goal: Sidoryuk)
Fankom Manturovo - FK Obninsk - 0-8
Mashinostroitel Kirov  -  Lokomotiv Murom - 2-1
Shinnik-2 Yaroslavl - Dinamo Petushki - 0-3
Kooperator Vichuga - bye


Round 2 (June 18)
Volga Tver - Shinnik-2 Yaroslavl - 7-0 (Goals: Strelbin, Berishvili, Kurmayev, Khomutov-2, Berezin, Biba)  (Match Report)
FK Obninsk - FK Rybinsk - 3-0 (Goals: Viktorov, Ugarov, Skvortsov)
Dinamo Petushki - Lokomotiv Murom - 3-0 (Goals: Smoyan, Shaginyan, Akimov)
Mashinostroitel Kirov - Kooperator Vichuga - 1-0 (Goal: Korolyov)
Fankom Manturovo - bye


Round 3 (June 25)
Lokomotiv Murom - Volga Tver - 1-2 (Goals: Bolshakov - Khomutov, Metelitsa)
Shinnik-2 Yaroslavl - FK Obninsk - 0-3 (Goals: Subratov-3)
FK Rybinsk - Fankom Manturovo - 3-0 (Goals: Kalinin, Golubev, Petrov)
Kooperator Vichuga - Dinamo Petushki - 0-0
Mashinostroitel Kirov - bye


Round 4 (July 2)
Volga Tver - Kooperator Vichuga - 3-0 (Goals: Berishvili, Metelitsa, Tkachenko) (Match Report)
FK Obninsk - Lokomotiv Murom - 4-0 (Goals: Subratov, Skvortsov [pen], Viktorov, Seredokhin)
Dinamo Petushki - Mashinostroitel Kirov - 1-0 (Goal: Gofman)
Fankom Manturovo - Shinnik-2 Yaroslavl - 2-2
FK Rybinsk - bye


Round 5 (July 9)
Mashinostroitel Kirov - Volga Tver - 0-3 (Goals: Khomutov, Metelitsa-2)
Kooperator Vichuga - FK Obninsk - 0-3
Lokomotiv Murom - Fankom Manturovo - 0-2
Shinnik-2 Yaroslavl - FK Rybinsk - 0-2
Dinamo Petushki - bye


Round 6 (July 16)
Volga Tver - bye
Lokomotiv Murom - Shinnik-2 Yaroslavl - 2-2 (Goals: Zaytsev-2 - Avdeyev, Dorofeyev - own goal)
Dinamo Petushki - FK Obninsk - 0-3 (Goals: Viktorov, Subratov, Dolgachov)
Kooperator Vichuga - FK Rybinsk - 1-2 (Goals: Belov - Golubev, A.S. Smirnov)
Mashinostroitel Kirov - Fankom Manturovo - 3-0 (Goals: Sivkov, Sherstobitov, Voloshin)


Round 7 (July 23)
Volga Tver - Fankom Manturovo - 5-0 (Goals: Berishvili, Tkachenko, Khomutov-2, Metelitsa) (Match Report)
Mashinostroitel Kirov - Shinnik-2 Yaroslavl - 2-0
Kooperator Vichuga - Lokomotiv Murom - 1-0
Dinamo Petushki - FK Rybinsk - 0-1
FK Obninsk - bye


Round 8 (July 27)
FK Obninsk - Volga Tver - 0-1 (Goal: Galkin)  (Match Report)
FK Rybinsk - Mashinostroitel Kirov - 2-1 (Goals: Trukhlov, Trushin - Odegov)
Fankom Manturovo - Dinamo Petushki - 0-1 (Goal: Shaginyan)
Shinnik-2 Yaroslavl - Kooperator Vichuga - 1-2
Lokomotiv Murom - bye


Round 9 (July 30)
Volga Tver - Dinamo Petushki - 1-0 (Goal: Khomutov) (Match Report)
FK Rybinsk - Lokomotiv Murom - 1-2 (Goals: Trushin - Zaytsev, Vedeneyev)
Fankom Manturovo - Kooperator Vichuga - 0-0
(August 24)
FK Obninsk - Mashinostroitel Kirov - 3-0 (Goals: Litvinov, Yelsukov, Skvortsov)
Shinnik-2 Yaroslavl - bye


Second Half


Round 10 (August 6)
Volga Tver - FK Rybinsk - 2-0 (Goals: Berishvili, Khomutov) (Match Report)
FK Obninsk - Fankom Manturovo - 7-1 (Goals: Khamzin, Litvinov-2, Khudyakov, Subratov-2, Kiselyov - Shashkevich)
(August 3)
Lokomotiv Murom - Mashinostroitel Kirov  - 3-1 (Dorofeyev, Vedeneyev, Byvatov - Odegov)
(August 23)
Dinamo Petushki - Shinnik-2 Yaroslavl - 0-0
Kooperator Vichuga - bye


Round 11 (August 13)
Shinnik-2 Yaroslavl - Volga Tver - 0-1 (Goal: Karapetyan)
FK Rybinsk - FK Obninsk - 0-0
Lokomotiv Murom - Dinamo Petushki - 1-0 (Goal: Onatskiy)
Kooperator Vichuga - Mashinostroitel Kirov  - 2-0 (Goals: Adulov, Kalugin)
Fankom Manturovo - bye


Round 12 (August 20)
Volga Tver - Lokomotiv Murom - 4-1 (Goals: Karapetyan-3, Metelitsa - Golyshev) (Match Report)
FK Obninsk - Shinnik-2 Yaroslavl - 3-1 (Goals: Subratov-3 - ?)
Fankom Manturovo - FK Rybinsk - 1-1
Dinamo Petushki - Kooperator Vichuga - 1-0 (Goal: Sarygin)
Mashinostroitel Kirov - bye


Round 13 (August 27)
Kooperator Vichuga - Volga Tver - 1-3 (Goals: Gunin-pen. - Metelitsa-2, Kahapetyan) (Match Report)
Lokomotiv Murom - FK Obninsk - 0-2 (Goals: Litvinov-2)
Mashinostroitel Kirov - Dinamo Petushki - 1-0 (Goal: Odegov)
Shinnik-2 Yaroslavl - Fankom Manturovo - 0-1 (Goal: Gorban')
FK Rybinsk - bye


Round 14 (September 3)
Volga Tver - Mashinostroitel Kirov - 5-0 (Goals: Biba, Strelbin, Karapetyan-3) (Match Report)
FK Obninsk - Kooperator Vichuga - 6-0 (Goals: Skvortsov, Viktorov-2, Pronkin, Seredokhin, Khamzin)
Fankom Manturovo - Lokomotiv Murom - 2-0 (Goals: Ovchinnikov, Gorban)
FK Rybinsk - Shinnik-2 Yaroslavl - 1-0 (Goal: Sapozhnikov - own goal) (Match Report)
Dinamo Petushki - bye


Round 15 (September 10)
Volga Tver - bye
FK Obninsk - Dinamo Petushki - not played (awarded 3-0)
Fankom Manturovo - Mashinostroitel Kirov - 0-1 (Goal: Zaytsev)
Shinnik-2 Yaroslavl - Lokomotiv Murom - 0-1
FK Rybinsk - Kooperator Vichuga - 1-0 (Goal: Trukhlov)


Round 16 (September 17)
Dinamo Petushki - Volga Tver - 0-2 (Goals: Berishvili, Karapetyan) (Match Report)
Lokomotiv Murom - FK Rybinsk - 0-0
Kooperator Vichuga - Fankom Manturovo - 2-1(Goals: Adulov-2 - Arkhipov)
(October 1)
Mashinostroitel Kirov - FK Obninsk - 1-0
Shinnik-2 Yaroslavl - bye


Round 17 (September 24)
Volga Tver - FK Obninsk - 0-0 (Match Report)
Mashinostroitel Kirov - FK Rybinsk - 0-0
Dinamo Petushki - Fankom Manturovo - 1-0
Kooperator Vichuga - Shinnik-2 Yaroslavl - 3-2
Lokomotiv Murom - bye


Round 18 (October 1)
Fankom Manturovo - Volga Tver - 0-1 (Goal: Kapitonov)
Shinnik-2 Yaroslavl - Mashinostroitel Kirov - 1-0 (Goal: Razumov)
Lokomotiv Murom - Kooperator Vichuga - 0-2
FK Rybinsk - Dinamo Petushki - 1-0 (Goal: Larin) (Match Report)
FK Obninsk - bye


Final Table (based on the results)
 
 1.
 Volga Tver
 16
 15
 1
 0
 41-3
46
 2.
 FK Obninsk
 16
 12
 2
 2
 48-4
38
 3.
 FK Rybinsk
 16
 8
 4
 4
 15-11
28
 4. 
 Mashinostroitel Kirov
 16
 7
 1
 8
  13-21
22
 5.
 Dinamo Petushki
 16
 6
 2
 8
 10-13
20
 6.
 Kooperator Vichuga 
 16
 6
 2
 8
 14-24
20
 7.
 Lokomotiv Murom
 16
 4
 2
 10
  12-28
14
 8.
 Fankom Manturovo
 16
 3
 3
 10
 10-35
12
 9.
 Shinnik-2 Yaroslavl
 16
 1
 3
 12
 9-33
 6

Topscorer: Sergei Subratov (FK Obninsk) - 14 goals



Official Final Table (changed after the end of the season)
 
 1.
 FK Obninsk
 16
 13
 2
 1
 51-3
41*
 2.
 Volga Tver
 16
 12
 1
 3
 34-12
37*
 3.
 FK Rybinsk
 16
 8
 4
 4
 15-11
28
 4. 
 Dinamo Petushki 
 16
 7
 2
 7
  13-12
23*
 5.
 Mashinostroitel Kirov
 16
 7
 1
 8
 13-21
22
 6.
 Kooperator Vichuga 
 16
 6
 2
 8
 14-24
20
 7.
Fankom Manturovo 
 16
 4
 3
 9
  13-30
15*
 8.
 Lokomotiv Murom
 16
 4
 2
 10
 12-28
14
 9.
 Shinnik-2 Yaroslavl
 16
 1
 3
 12
 9-33
 6

* - After the end of the season the results of three matches won by FC Volga Tver in July over Fankom Manturovo (5-0), FK Obninsk (1-0) and Dinamo Petushki (1-0) were annulled and awarded 0-3 against FC Volga Tver for the reason that an ineligible player had been fielded in these matches. Arsen Karapetyan, who was transferred from the professional team FC Mashuk-KMV Pyatigorsk (Division 2), could not play for an amateur club until August (30 days must pass before an ex-professional may play for an amateur side). This situation came about due to discrepancy between the regulations of the Russian Foootball Union and the Interregional Football Federation "Golden Ring". FC Volga Tver will probably apply to court for solution.


Crosstable


#
 
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
P
W
D
L
GF-GA
Pts
1.
 FK Obninsk
 (Obninsk)
 
+:-
0-0
3-0
0-0
3-0
+:-
3-0
0-1
3-0
6-0
8-0
7-1
4-0
2-0
3-0
3-1
16
13
2
1
51-3
41
2.
 FC Volga
 (Tver)
-:+
0-0
 
1-0
2-0
-:+
2-0
3-0
5-0
3-0
3-1
-:+
1-0
2-1
4-1
7-0
1-0
16
12
1
3
34-12
37
3.
 FSK Rybinsk
 (Rybinsk)
0-3
0-0
0-1
0-2
 
1-0
1-0
2-1
0-0
2-1
1-0
3-0
1-1
1-2
0-0
2-0
1-0
16
8
4
4
15-11
28
4.
 Dinamo
 (Petushki)
0-3
-:+
+:-
0-2
0-1
0-1
 
1-0
0-1
0-0
1-0
1-0
1-0
3-0
0-1
3-0
0-0
16
7
2
7
13-12
23
5.
 Mashinostroitel
 (Kirov)
0-3
1-0
0-3
0-5
1-2
0-0
0-1
1-0
 
1-0
0-2
3-0
1-0
2-1
1-3
2-0
0-1
16
7
1
8
13-21
22
6.
 Kooperator
 (Vichuga)
0-3
0-6
0-3
1-3
1-2
0-1
0-0
0-1
0-1
2-0
 
0-0
2-1
1-0
2-0
2-1
3-2
16
6
2
8
14-24
20
7.
 Fankom
 (Manturovo)
0-8
1-7
+:-
0-1
0-3
1-1
0-1
0-1
0-3
0-1
0-0
1-2
 
2-0
2-0
2-2
1-0
16
4
3
9
13-30
15
8.
 Lokomotiv
 (Murom)
0-4
0-2
1-2
1-4
2-1
0-0
0-3
1-0
1-2
3-1
0-1
0-2
0-2
0-2
 
2-2
1-0
16
4
2
10
12-28
14
9.
 Shinnik-2
 (Yaroslavl)
0-3
1-3
0-7
0-1
0-2
0-1
0-3
0-0
0-2
1-0
1-2
2-3
2-2
0-1
2-2
0-1
 
16
1
3
12
9-33
6



Golden Ring Cup 2003


Preliminary Stage

Group 1

Round 1 (May 3)
Volga Tver  -  Petrovskiy Zamok Moscow - 9-0 (Goals: Metelitsa, Kurmayev-3, Gulin, Subratov-2, Berezin, Tkachenko)  (Match Report)
Gorpishchekombinat Ryazan - FK Obninsk - 1-4

Round 2 (May 10)
Volga Tver - Gorpishchekombinat Ryazan - 10-0 (Goals: Metelitsa-2, Subratov-6, Berishvili, Galkin)  (Match Report)
FK Obninsk - Petrovskiy Zamok Moscow - 12-0

Round 3 (May 18)
Volga Tver - FK Obninsk -1-2 (Goals: Subratov - Bystrov, Skvortsov -pen.) (Match Report)
Gorpishchekombinat Ryazan - Petrovskiy Zamok Moscow - 5-0

Round 4 (May 25)
Petrovskiy Zamok Moscow - Volga Tver - not played (awarded 0-3) (Petrovskiy Zamok Moscow withdrew)
FK Obninsk - Gorpishchekombinat Ryazan - 3-0

Round 5 (June 1)
Gorpishchekombinat Ryazan - Volga Tver - 0-5 (Goals: Biba, Kurmayev, Metelitsa-2, Berishvili)
Petrovskiy Zamok Moscow - FK Obninsk - not played (awarded 0-3) (Petrovskiy Zamok Moscow withdrew)

Round 6 (June 8)
FK Obninsk - Volga Tver - 1-0 (Match Report)
Petrovskiy Zamok Moscow - Gorpishchekombinat Ryazan - not played (awarded 0-3) (Petrovskiy Zamok Moscow withdrew)

Table:
 1. FK Obninsk 6 6 0 0 25-2 18
 2. Volga Tver  6 4 0 2 28-3 12
 3. Gorpishchekombinat Ryazan 6 2 0 4 9-22 6
 4. Petrovskiy Zamok Moscow 6 0 0 6 0-35 0

FK Obninsk qualified for the semifinals.



Semifianals (June 22, 29)
Kovrovets - FK Obninsk - 0-3, 1-3
Kooperator Vichuga - Dinamo Petushki - 2-0, 1-0


Finals (July 13, August 3)
FK Obninsk - Kooperator Vichuga - 4-0, 1-1

FK Obninsk are 2003 Golden Ring Cup winners and qualified for the KFK Cup Final Tournament.



KFK Cup Final Tournament (Obninsk, Septmber 13-18)

Group A
(in Obninsk, Kaluga Region)

Participants:

FK Obninsk (Golden Ring Cup winners)
VATI Volzhskiy (Chernozemye Cup winners)
Baltika-TARKO Kaliningrad (Northwest Cup winners)
Shakhta Raspadskaya Mezhdurechensk (Siberia Cup winners)

Round 1 [Sep 13]
VATI Volzhskiy  -  Baltika-TARKO Kaliningrad 3-0
FK Obninsk  -  Shakhta Raspadskaya Mezhdurechensk -5-0

Round 2 [Sep 14]
Baltika-TARKO Kaliningrad -  Shakhta Raspadskaya Mezhdurechensk 1-1
VATI Volzhskiy - FK Obninsk  - 0-1

Round 3 [Sep 16]
VATI Volzhskiy - Shakhta Raspadskaya Mezhdurechensk  0-0
FK Obninsk - Baltika-TARKO Kaliningrad 2-2

Final Table
 
 1.
  FK Obninsk  
1-0
2-2
5-0
2
1
0
8-2
7
 2.
 VATI Volzhslkiy
0-1
 
3-0
0-0
1
1
1
3-1
4
 3.
 Baltika-TARKO Kaliningrad
2-2
0-3
 
1-1
0
2
1
3-6
2
 4.
 Shakhta Raspadskaya Mezhdurechensk
0-5
0-0
1-1
 
0
2
1
1-6
2

Group B
(in Balabanovo, Kaluga Region)

Participants:

Saturn Naberezhnye Chelny (Privolzhye Cup winners)
Almaz Moscow (Center [Moscow] Cup winners)
Alla-L Lobnya (Center [Podmoskovye] Cup winners)
Metallurg Zlatoust (Ural Cup winners)

Round 1 [Sep 13]
Saturn Naberezhnye Chelny -  Almaz Moscow - 1-5
Alla-L Lobnya - Metallurg Zlatoust - 4-1

Round 2 [Sep 14]
Almaz Moscow - Metallurg Zlatoust 3-0
Saturn Naberezhnye Chelny - Alla-L Lobnya 1-1

Round 3 [Sep 16]
Metallurg Zlatoust  -  Saturn Naberezhnye Chelny -:+ (awd 0-3)
Alla-L Lobnya - Almaz Moscow - 3-3

Final Table
 
 1.
 Almaz Moscow  
3-3
5-1
3-0
2
1
0
11-4
7
 2.
 Alla-L Lobnya
3-3
 
1-1
4-1
1
2
0
8-5
5
 3.
 Saturn Naberezhnye Chelny
1-5
1-1
 
+:-
1
1
1
5-6
4
 4.
 Metallurg Zlatoust
0-3
1-4
-:+
 
0
0
3
1-10
0

Final [September 18, Obninsk]

FK Obninsk - Almaz Moscow - 3-1 (Goals:  Subratov 1',85', Skvortsov 77' - Romanov 37')

(FK Obninsk are KFK Cup winners and promoted to Division 2)

Reports




 
Hosted by uCoz

Volga Tver Unofficial Website
News
Previous Season
Match Reports (in Russian)



Hosted by uCoz